Cambridge 31. května 2024
Dárek v podobě vstupenek a ubytování na leteckou show v anglickém Duxfordu se musí využít. Takže jsme si nechali aspoň jeden den na prohlídku univerzitního města Cambridge.
Odlétáme ve čtvrtek po práci Boeingem Ryanair z Prahy. Na letišti Standsted jsme zhruba za dvě hodiny. Časový posun nám jednu hodinu ubral. V Anglii je teprve osm večer. Do Cambridge je to kousek vlakem, ale na nádraží si musíme chvíli počkat. Z nádraží v Cambridge jdeme pěšky. Ubytování je kousek na Tenison Road. Vítá nás pravé anglické počasí. Fouká a prší. Už chybí jen mlha. A&B Guest House je několikapatrový rohový dům. Majitelka je příjemná a ochotně nám ukazuje náš pokojíček. Máme výhled na křižovatku a typické anglické domky obrostlé zelení.
Ráno se vydáváme do města. Pořád je zataženo a sem tam prší. Nahlédneme do kostela Panny Marie a anglických mučedníků. Anglický římskokatolický farní kostel byl dokončen roku 1890. Jeho 65 metrová věž je nejvyšší v Cambridge a kostel patří mezi největší ve Spojeném království. Vitráže zobrazují výjevy ze života anglických mučedníků.
Venku je pořád škaredě. Jdeme si prohlédnout Fitzwilliamovo muzeum umění a středověkých památek. Je to hlavní z osmi muzeí v Cambridge. Bylo založeno v roce 1816 a postupně bylo dostavěno do dnešní podoby. Muzeum se skládá z pěti oddělení: starověké památky, užité umění, mince a medaile, rukopisy a tištěné knihy a také malby, kresby a tisky. V muzeu vydržíme až do poledne. Sbírky jsou zajímavé a potěšitelné je i to, že vstup je volný.
Z muzea už míříme ke studentským kolejím. První je Queen’s College. Bohužel je zrovna zkouškové období a do kolejí je přístup pro veřejnost zakázán. Tak si je můžeme prohlédnout pouze z venku. Budovy Queen’s College rozděluje řeka Cam. A tady je další zajímavost – Matematický most. Navrhl jej architekt Williamem Etheridge v roce 1749, v letech 1845 a 1905 byl zbourán a postaven znovu, v nezměněné podobě. Mostu se říká matematický proto, že jeho zábradlí je tvořeno mnoha mnohoúhelníky, které tvoří velmi pevnou konstrukci. O mostu koluje známá pověst, že jej navrhl a postavil Isaac Newton bez použití šroubů a matic. Ve skutečnosti Newton zemřel již roku 1727 a šrouby byly už v původní konstrukci mostu, ale umístěny tak, že z vnitřní strany nebyly vidět.
Pokračujeme ke King’s College. Musíme projít kolem demonstrace na podporu Palestiny. Demonstrující stanují ve vymezeném prostoru před kolejí. Kupujeme si vstupenky do kaple a jdeme do areálu několika budov uspořádaných do čtverce kolem velké travnaté plochy. Kolej byla založena v roce 1441 Jindřichem VI. Kaple pak byla postavena v letech 1446 – 1515.
Podél řeky Cam pokračujeme najít Institut Isaaca Newtona. Je docela daleko. Cestou míjíme Trinity College, která je také pro veřejnost díky zkouškám uzavřena. Procházíme pře rozlehlou travnatou plochu s mnoha hřišti, která slouží studentům jako sportoviště. Za ní už nás čeká Newtonův institut a Centrum matematických věd univerzity. Je to řada stejných moderních staveb s prosklenou věžičkou. V jedné z budov má být kavárna. Ale ani sem se nedá dostat a tak si musíme nechat zajít chuť.
Vracíme se zpět do centra. Zastavíme se na nádvoří Muzea archeologie a antropologie a obdivujeme krásu starých anglických budov. Pomalu se vracíme po silnici k ubytování. Nedaleko máme klasickou hospodu Salisbury Arms. Pivo tady čepují velkými pákami pěkně až po okraj sklenice a bez pěny. A můžeme si dát i chipsy s octem.
Zítra nás čeká letiště Duxford a velká air show.